10kg w miesiąc.. brzmi kusząco.. To częste pytanie, jak tego dokonać zadaje sobie wiele osób. Zwłaszcza obecnie – styczeń, czas postanowień, czas diet…

Moja odpowiedź: nijak!

A jeśli widzisz na Instagramie przemiany pokazujące takie cyfry, to zastanów się czy naprawdę chodzi Ci o takie efekty. Drastycznie stracone w miesiąc 10kg, nie będzie to 10kg tłuszczu (a o to chyba nam chodzi w diecie). Przede wszystkim będzie to głównie woda i mięśnie… a Ty tymczasem po miesiącu takiej diety będziesz padać z sił.

Twoje włosy zaczną wypadać , paznokcie łamać, a Twoja cera zrobi się blado- szara, gdyż po prostu wewnętrznie ją mega zaniedbasz. Pamiętaj, że do zachowania jędrności skóry konieczna jest odpowiednia ilość białka, witaminy C, żelaza, cynku, witamin z grupy B. Tych składników często brakuje w dietach obiecujących Ci w miesiąc figurę modelek z wybiegów Victoria Secret.

Efektem takiego szaleńczego  odchudzania będzie rownież spowolniony metabolizm, który doprowadzi prędzej czy później do efektu jojo, czyli do przyrostu wagi. 

Natura nie jest głupia! 

Nie da się jej oszukać programując ludzki organizm tak, by po okresie głodu (a tym właśnie dla naszego mózgu jest każda nadmiernie restrykcyjna dieta odchudzająca) robił zapasy na przyszłość. Innymi słowy – znów gromadził zapasy tkanki tłuszczowej.

10kg
Tim Mossholder/ Unsplash

Pamiętaj odchudzanie i dieta powinno być zdrowym procesem. Procesem bez uszczerbku na zdrowiu — będąc na diecie powinno się tracić stopniowo kilogramy i czuć się coraz lepiej! Jeśli więc chcesz, by efekt odchudzania był trwały, przygotuj się na długofalowy proces, przygotuj się na zmianę nawyków żywieniowych. Nie traktuj diety odchudzającej jako misji z wyznaczonym terminem „od do”. Niech nowy styl odżywiania pozostanie z Tobą już na długo.

* Dobra rada cioci Asi *

Omiń wszystkie fora internetowe, które proponują takie rozwiązania. Pamiętaj nie ma zdrowej drogi na skróty. W swojej diecie odchudzającej skup się na zdrowiu, na zmianie nawyków. Uwolnij się od niewolniczego myślenia o cyfrach na wadze. Diety „cud” nie czynią cudów, a raczej spustoszenia.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments