Metabolizm, to określenie, które często słyszymy gdy pojawia się temat odchudzania. Mówimy i nawet pewnie nie do końca wiemy, czym ona jest i dlaczego jest ważna. Jak działa i co zrobić by rzeczywiście była bardziej efektywna?

DEFINICJA, WYJAŚNIENIE ZAGADKOWEGO POJĘCIA

Metabolizm, czyli przemiana materii zachodzi na co dzień w naszym organizmie, a dokładniej w jego komórkach. Obejmuje on całokształt procesów biochemicznych związanych z przyswajaniem, trawieniem węglowodanów, tłuszczów, białka. Odpowiada za ich przetwarzanie w energię i wydalanie produktów ubocznych. Już te dwa zdania dają nam pełny obraz definicji, którą w praktyce jako winowajcę obarczamy za nasze zbędne kilogramy i brak zadowalających efektów w czasie diety. To metabolizm i różna przemiana materii u każdego z nas wywołuje albo szybsze jej tempo i wtedy nadmiernie chudniemy, albo spowolnione i to wtedy  powstają boczki czy np. nadmierne kształty ud. 

metabolizm

PROSTA I PODSTAWOWA ZASADA

Tempo metabolizmu nie tylko zależy od genów. Podstawą są nasze nawyki żywieniowe i styl życia. Im więcej błędów wykluczymy z naszego postępowania dietetycznego tym przemiana materii nabierze także równowagi i szybciej dojdziemy do zadowalających efektów w odchudzaniu.

Metabolizm- zdrowy dekalog

  1. Bez śniadania nie wychodź z dom– po nocy organizm budzi się pusty, trzeba dostarczyć mu paliwa by mógł działać,
  2. Regularność posiłków to podstawa– każdy organizm pracuje lepiej i ma prawidłowe spalanie gdy dostarcza mu się posiłki co 3-4 godziny, co najmniej 4 razy dziennie,
  3. Ćwicz !!! Pamiętaj, że nie liczy się intensywność ćwiczeń ale ich regularność. Zamieniaj tłuszcz i odkładającą się tkankę na zdrowe i elastyczne  mięśnie, które także są potrzebne by formować piękną i kształtną figurę,
  4. Pij, pij, pij– przede wszystkim naturalne soki, koktajle i zieloną herbatę, która jak udowodnili naukowcy wpływa na równowagę w zakresie przemiany materii,
  5. Sen– to podstawa, dlatego odpoczywaj, niech organizm w naturalny sposób się regeneruje. 7-8 godzin to podstawowa proporcja czasu na regulację apetytu i równowagę hormonalną, która także ma wpływ na przemianę materii.
metabolizm

Metabolizm to taki nasz skomplikowany zegar wewnątrz organizmu, który odpowiada za całokształt naszych procesów trawiennych. Jego efektem jest stan naszej wagi. Postarajmy się zadbać by w praktyce powyższe rady stosować regularnie i systematycznie. Kiedy już zastosujemy się do powyższych wskazówek łatwiej nam będzie walczyć w trakcie różnych diet z naszymi słabościami.

guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jola
Jola
1 rok temu

Zanosi się na interesująca stronę. Gratuluje🍾Tak trzymac

Ola
Admin
Ola(@aleksandra)
1 rok temu
Reply to  Jola

Dziękujemy! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej, bo my się dopiero rozkręcamy :))

trackback
Jak schudnąć 10kg w miesiąc?! Super dieta - SEASIDEGIRLS
10 miesięcy temu

[…] Przeczytaj o tym jak działa metabolizm, tutaj. […]