Jak nie przytyć podczas świąt ? 

1. Pijcie wodę przed jedzeniem.

Szklanka niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej, wypita na 20-30 minut przed posiłkiem, daje poczucie pełnego żołądka. Dzięki temu nie rzucicie się na jedzenie jak wygłodniałe wilki i będziecie mogli ze spokojem podejmować decyzje o tym ile i czego nałożyć sobie na talerz.

nie przytyć

2. Zasada ŻP albo ŻM

Znana nam wszystkim zasada jedzenia połowy albo po prostu mniej. Czyli jak pomyślicie o 6 pierogach – na talerzu niech wylądują trzy. To samo dotyczy się zup – lepiej zjeść pół talerza niż cały, do tego wystarczy 1 łyżka sałatki ziemniaczanej, a nie dwie. I nie ma tu też mowy o dokładkach i podjadaniu pomiędzy posiłkami.

3. Jedzcie powoli

Powyższą zasadę łatwiej będzie wprowadzić w życie stosując się również do zasady trzeciej. Powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie daje czas naszemu organizmowi na wydzielenie soków trawiennych i wysłanie komunikatu do mózgu o sytości. A trawienie zaczyna się już w ustach. Ślina zawiera enzym amylazę, która rozpoczyna trawienie wielocukrów. Dajcie jej czas na zadziałanie – nie połykajcie łapczywie dużych kawałków jedzenia.

4. Popijajcie wodą, a nie słodkimi napojami

Słodkie napoje to dodatkowe, zupełnie zbędne kalorie. Lepiej pomiędzy posiłkami popijać wodą lub gorzką herbatą. Sami zobaczcie ile kcal czai się w niepozornej szklance (250ml):


5. Alkohol to też kalorie 


No właśnie – nie zapominajcie o tym, że każdy kieliszek wina czy wódki też będzie wnosił swój wkład w te dodatkowe 3000 świątecznych kilokalorii:

 

nie przytyć

6. Zrezygnujcie ze słodyczy

W świecie idealnym poleciłabym Wam zupełną rezygnację ze świątecznych serników, makowców, czekoladek i innych słodkości. Już lepiej zjedźcie dodatkowego pieroga lub porcję śledzi. Bo to również przez słodycze święta są tak bardzo kaloryczne

Po jednym czy dwóch kawałkach dzienie ciasta spokojnie zjeść.

nie przytyć

A jeśli checie upiec dietetyczne słodkości to polecam Wam fit piernik: https://www.facebook.com/JoannaTrenerkaZdrowejDiety/photos/a.1963169857282599/2762874023978841

albo kutie w dietetycznej wersji: https://www.facebook.com/JoannaTrenerkaZdrowejDiety/photos/a.1963903080542610/2758539794412264/ 

 W końcu święta to TYLKO 3 dni! A po świętach mówimy sobie STOP! 

Teraz już wiecie jak nie przytyć w święta?

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments